prostozboiska.pl
prostozboiska.pl

JAMON CUP 2018 – RECENZJA

Jamon Cup

Puchar hiszpańskiej szynki. Słyszeliście kiedyś o takim turnieju? Ja też nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, ale miałam okazję poobserwować jego wydanie w 2018 roku. Dlaczego zdecydowałam się tam być? Ze względu na miejsce i hiszpańskie drużyny, które w tym turnieju uczestniczyły. To się wszystko nie spinało w całość. Calamocha mała mieścinka w Hiszpanii, o której nigdy nie słyszałam chociaż byłam w Hiszpanii wiele razy 🙂 oraz drużyny, które miały na turniej przyjechać – zaznaczam, że były to pierwsze składy! Real Madryt, FC Barcelona, Atletico de Madrid, Sevilla.

Musiałam to zobaczyć. Jak już zapewne wiecie, jestem obserwatorką wydarzeń piłkarskich, w których uczestniczy mój syn i tym razem nie było inaczej. Tylko, że tym razem był to drużynowy eksperyment głównie nastawiony na eksplorowanie hiszpańskiej piłki. Mieliśmy już wcześniej do czynienia z hiszpańskim stylem szkoleniowym uczestnicząc w letnim obozie piłkarskim na Majorce. Co innego obóz a co innego zobaczenie na własne oczy topowych drużyn hiszpańskich.

Zacznijmy od miejscowości. Otóż Calamocha to hiszpańskie miasteczko przypominające amerykański western – długa główna ulica, knajpy i zero ludzi. Dlaczego odbywa się tutaj turniej, który gromadzi tak wspaniałe zespoły? Chyba ze względu na sponsora czyli producenta szynki. Gdyby nie turniej nigdy bym tutaj nie przyjechała. Pomimo mojego małego zachwytu tym miejscem odkryłam, że jest tutaj zabytkowy rzymski most, piękny park i fajna knajpka z przemiłym kelnerem. W tej właśnie knajpce dostrzegłam, że w telewizji transmitowane są na żywo mecze ligowe dwunastolatków 🙂

Ceremonia otwarcia turnieju zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Cała Calamocha żyła tym wydarzeniem. Ulicami Calamochy maszerowały drużyny piłkarskie oraz kibice. Panowała przyjazna atmosfera FIESTY. Pogoda niestety nie dopisała (na zakończenie otwarcia turnieju pojawiła się gigantyczna burza) ale organizatorzy byli na to przygotowani ponieważ otwarcie turnieju odbyło się w hali.

Na ceremonii otwarcia zrozumiałam czym jest piłka nożna w Hiszpanii. To kultura i religia. Oni tym żyją. Tutaj czuć prawdę, uczucie, metafizykę. Zestawienie miejscowości, w której odbywa się turniej z wielkimi zespołami oddaje to w stu procentach. Jakie są moje przemyślenia po turnieju? Kierunek Hiszpania. Tak to podsumuję. Nie liczy się ilość ale jakość treningu – to słowa trenera pierwszej drużyny FC Barcelona, z którym zamieniłam parę słów.

Na zakończenie dodam, że turniej Jamon Cup 2018 wygrał zespół Atletico de Madrid, pokonując Real Madrid. Finału nie udało mi się nagrać w całości ze względu na burzę, która pojawiła się również na zakończenie turnieju. Młodzi hiszpańscy piłkarze dzielnie walczyli w strugach deszczu. Moja kamera niestety nie jest wodoodporna 🙂 To co nagrałam zobaczycie tutaj.

JAMON CUP 2018 U11 FINAL REAL MADRID VS ATLETICO DE MADRID

JAMON CUP 2018 U11 FC BARCELONA VS REAL MADRID

JAMON CUP 2018 U11 ATLETICO DE MADRID VS BETIS SEVILLA