prostozboiska.pl
prostozboiska.pl

Top of the Top: Trener FC Barcelona U11-U12 w wywiadzie dla prostozboiska.pl.

Top of the Top: Trener U11-U12 FC Barcelona w wywiadzie dla prostozboiska.pl.

W wywiadzie znajdziecie odpowiedzi na pytania:

Jakie są kryteria wyboru młodego piłkarza do pierwszej drużyny FC Barcelona?

Jakie są metody treningowe FC Barcelona?

Ile treningów w tygodniu ma pierwsza drużyna kategorii U12?

i dowiecie się wielu innych ciekawych rzeczy. Koniecznie przeczytajcie ten wywiad.

WYWIAD:

Powiedz kilka słów o sobie.

PAU MORAL TRENER FC BARCELONA U11-U12

Nazywam się Pau Moral. Mam 31 lat. Posiadam 16 letnie doświadczenie w szkoleniu piłkarskim w tym 4 lata dla FC Barcelona jako trener główny kategorii U11 oraz trener asystent kategorii U12. Studiuję psychologię i posiadam uprawnienia trenera narodowego.

Jak odbywa się selekcja młodych piłkarzy do FC Barcelona?

Selekcja młodych piłkarzy (U12) robiona jest poprzez wyszukiwanie talentów w Katalonii (tzw. skauting). Katalonia posiada dobre kluby a my szukamy zawodników w sąsiedztwie. Na późniejszym etapie szukamy zawodników również poza Katalonią.

Jakie są metody treningowe FC Barcelona?

FC Barcelona posiada swoją specyficzną metodologię, która stosowana jest w treningu we wszystkich kategoriach wiekowych nie ważne czy jest to zawodnik 11-letni czy 18-latek. Jeśli spojrzymy na sesję treningową pierwszego zespołu FC Barcelona i sesję treningową kategorii U12 to poza oczywistą różnicą w obciążeniu treningowym koncepcja futbolu jest taka sama. Praca techniczna jest taka sama.

Trenujemy z wysoką intensywnością i rytmem. Pracujemy nad dobrą techniką, kontrolą piłki, dobrym podaniem, nad szybkością wykonania i nad wizją gry. Podanie to jest coś istotnego dla nas i pracujemy z zawodnikami od najmłodszych lat nad tym elementem żeby stali się w tym mistrzami. Koncentrujemy się na szybkiej grze. Naszym celem jest nauczyć zawodników rozumieć jak zdobyć dobrą pozycję zanim piłka do nich dotrze. Ruchy i decyzje z piłką muszą być szybkie.

Co jest najważniejsze na pierwszym etapie szkolenia młodego piłkarza?

Na pierwszym etapie gry w piłkę nożną najważniejszą rzeczą jest nauczyć zawodnika jak kontrolować dobrze piłkę aby mógł z nią biec szybko i jednocześnie myśleć i wykonywać podania bardzo szybko.

Jakie są kryteria wyboru młodego piłkarza do pierwszej drużyny FC Barcelona?

Zawodnik, który posiada umiejętności techniczne i czytania gry jest dla nas priorytetem. To są najważniejsze czynniki jakimi kierujemy się przy wyborze młodego piłkarza. Oprócz tego zawodnik FC Barcelona musi być ambitny, chcieć więcej, uczyć się więcej i po prostu nie zatrzymywać się w miejscu (spoczywać na laurach).

Ile treningów w tygodniu ma pierwsza drużyna kategorii U12?

3 razy w tygodniu po 1,5 godziny + 60 minut mecz ligowy w weekend.

Jak w FC Barcelona łączycie szkolną i piłkarską edukację?

Od 13 roku życia zawodnicy dołączają do akademii. Oddzielani są od rodziny. La Masia staje się dla nich wszystkim w tym momencie: ich domem i rodziną. Do momentu osiągnięcia wieku 13 lat zawodnicy mieszkają w swoich rodzinnych domach, chodzą do lokalnych szkół. Zawodnicy mieszkają około 90 minut drogi od akademii. Jeżdżą ze szkoły na treningi taksówkami zapewnianymi przez akademię.

Nauczyciel jest punktem odniesienia na ścieżce młodego piłkarza od momentu kiedy przekracza próg akademii do momentu kiedy z niej odchodzi.

Dokonujecie ewaluacji/oceny zawodników?

Zawodnicy odchodzą i przychodzą nowi. Jest to robione co roku. Ewaluacja. Jeśli nie osiągasz wymaganego poziomu musisz odejść.

Trenujecie na sztucznej czy naturalnej trawie? Trenujecie na hali (futsal)?

Mamy boiska z naturalnej oraz sztucznej trawy ale zawsze trenujemy na zewnątrz i na nawierzchni sztucznej. Kiedy zawodnicy są starsi wtedy gramy na naturalnej trawie.

A co jeśli chodzi o sferę mentalną? Są jacyś specjaliści w FC Barcelona, którzy pracują z dziećmi w tym zakresie?

Jest wielu psychologów którzy koncentrują się na wspieraniu młodych zawodników i drużyn. Staramy się aby żadne życiowe sytuacje nie zostały pozostawione samym sobie.

Ilu zawodników, którzy zaczynają w akademii FC Barcelona ma szansę na zostanie profesjonalnymi piłkarzami?

Model w FC Barcelona jest taki, że 50% drużyny seniorskiej powinna pochodzić z La Masia, 35% to powinni być najlepsi zawodnicy z Hiszpanii i Europy a 15% to najlepsi zawodnicy z reszty świata. Głównym celem Akademii Barca jest przygotowanie zawodników do pierwszej drużyny. Najbardziej znanymi zawodnikami, którzy osiągnęli szczyt są: Leo Messi, Andres Iniesta I Xavi.

Jaką radę dałbyś utalentowanym młodym piłkarzom?

Odniosę się do cytatu szefa futbolu młodzieżowego FC Barcelona. Jordi Roura powiedział: „Chłopcy myślą, że przychodząc do Barcelony biorą udział w biegu na 100 m. To co naprawdę robią to biegną w maratonie. Ludzie często myślą, że w tym wszystkim chodzi tylko o talent, waleczność czy zrozumienie gry. To po części prawda ale nie zapominajmy o wartościach, osobowości, wytrzymałości i pokonywaniu trudności. To wymaga ciężkiej pracy z dnia na dzień i wykracza daleko poza standardowe godziny szkolenia.“

Ze swojej strony dodałbym: Musisz próbować i walczyć o swoje marzenia ale żeby móc to robić musisz mieć mocne podstawy.

Co doradziłbyś ich Rodzicom?

Zawsze musicie mieć plan B ale pamiętajcie, że sport to jedna z lepszych metod edukacji Waszych dzieci.

Co dodałbyś co jest istotne a o czym nie powiedzieliśmy?

W Barca wartości są najważniejsze:

  • Pokora;
  • Umiejętność słuchania;
  • Chęć doskonalenia się;
  • Szacunek do kolegów z drużyny, klubu, modelu gry.

To powinny być podstawy każdej organizacji uczącej gry w piłkę.

 

.