prostozboiska.pl
prostozboiska.pl

Trener U11 Feyenoord Rotterdam – Martijn de Vries – odkrywa kuluary pracy jednej z wiodących Akademii Piłkarskich.

Rozmawiam z Martijnem de Vries trenerem pierwszej drużyny U11 Akademii Piłkarskiej Feyenoord Rotterdam.

Obserwowaliśmy Waszą drużynę podczas turnieju Legia Cup i zrobiliście ogromne wrażenie na rodzicach z Polski. Bardzo nas ciekawi jak wygląda praca i szkolenie dzieci w kategorii U11 w Feyenoord Rotterdam. Dziękuję, że zgodziłeś się ze mną porozmawiać.

Martijn de Vries

Jak dokonywana jest selekcja dzieci w wieku U11 do Feyenoord Rotterdam?

Akademia zaczyna szkolić dzieci od kategorii U7. Dzięki wyspecjalizowanym trenerom i treningom dostosowanym do wieku staramy się rozwijać gracza tak dobrze, jak to tylko możliwe. W każdym sezonie uważnie śledzimy rozwój naszych drużyn i w razie potrzeby dobieramy nowych graczy, najlepiej z regionu. Wkładamy dużo wysiłku (czasu i energii) i wiary w naszych graczy, co przynosi korzyści w wielu przypadkach. Chcemy pomóc im stać się najlepszymi, takimi, jakimi mogą być. Niestety czasami zdarza się, że gracz, z jakiegoś powodu, nie rozwija się tak jak powinien. W najlepszym interesie zarówno gracza, jak i klubu, szukamy wtedy nowego zawodnika do składu.

A jak to wygląda w przypadku starszych zawodników?

W starszych grupach wiekowych podstawowa zasada jest taka sama. Jednak wraz ze wzrostem poziomu gry coraz trudniej jest znaleźć talenty z amatorskich klubów. Z tego powodu przyglądamy się bliżej innym profesjonalnym klubom i ich zawodnikom.

Patrzycie na zawodników z innych krajów np. z Polski? Jak to się odbywa w praktyce?

Feyenoord jest szczególnie zainteresowany młodymi zawodnikami z innych krajów w wieku od 16 do 19 lat. Jeżeli znajdujemy zawodnika, który jest lepszy niż obecni w akademii, prawdopodobnie przyjmiemy go do naszej akademii o ile jest to możliwe z finansowego punktu widzenia.

Jeśli jakiś chłopiec Wam się spodoba co mu i jego rodzinie oferujecie?

Przyjmując graczy z innego kraju, pomagamy im w zorganizowaniu całego procesu przenosin. W klubie zatrudniamy personel, który pomaga zagranicznym graczom (np. Kierownika socjalnego i pośredników). Przygotowujemy spersonalizowany plan dla każdej sytuacji. Np: wybór rodziny goszczącej lub mieszkania.

Jakie macie (Feyenoord Rotterdam) metody pracy z dziećmi?

Chcemy, aby gracze myśleli o własnym rozwoju, ponieważ sami są za niego odpowiedzialni. Nasze metody szkoleniowe koncentrują się na tej zasadzie. W ciągu tygodnia gracze w różnym wieku trenują razem, aby mogli czerpać dobre przykłady. Naszym celem jest posiadanie trenerów, którzy są ekspertami w swoich grupach wiekowych. Dlatego wiedzą wszystko o graczach w danej kategorii wiekowej. Każde dziecko jest inne, to jest najważniejsze, o czym należy pamiętać.

Na jakiej podstawie dokonujecie wyboru zawodników do pierwszego składu U11?

Chcemy, aby gracze w naszych zespołach mieli umiejętności w wielu obszarach, które są ważne w piłce nożnej, czyli: technika, taktyka i czytanie gry.

Jakie cechy fizyczne posiadają chłopcy z pierwszego składu U11 Feyenoord?

Fizycznie gracze U11 różnią się od siebie. Mamy graczy, którzy są bardzo silni i wysocy jak na swój wiek ale także graczy, którzy są mali i drobni. Połączenie różnorodnych zawodników tworzy silną drużynę U11. Dzięki temu zawodnicy mogą również pomagać sobie nawzajem na boisku.

Jak liczna jest kadra U11 i ilu trenerów z nią pracuje?

W składzie U11 mamy 17 graczy i 2 bramkarzy.

Podczas treningu mam stałego asystenta Briana Yzebaarta.

Brian Yzebaart

W sobotę obecny jest kierownik zespołu (Dylan Vermeeren),

Dylan Vermeeren

a także fizjoterapeuta (Rik Fast).

Rik Fast

Ile treningów w tygodniu ma drużyna? Ile meczów?

Gracze wychodzą na boisko trzy razy w tygodniu (poniedziałek, środa i czwartek) od 17:15 do 18:45. Ponadto gramy w sobotę w lidze U13 gdzie chłopcy grają już po 11. Co dwa lub trzy tygodnie gramy w środę mecze sparingowe. W tym sezonie rozpoczęliśmy również projekt rozgrywek z kilkoma najlepszymi profesjonalnymi klubami w regionie (gra w 7) a mecze odbywają się w środy.

Jak wygląda standardowy trening pierwszej drużyny U11?

Poniedziałkowe i środowe sesje treningowe U11 są w dużej mierze poświęcone ćwiczeniom technicznym i meczowym. W czwartek przygotowujemy się do sobotniego meczu ligowego i trenujemy bardziej taktykę. Sesje rozpoczynamy od dobrej rozgrzewki, kontynuujemy z jak największą ilością ćwiczeń z piłką i zwykłymi ćwiczeniami koordynacyjnymi. Następnie kontynuujemy trening techniczny (przyjęcie i kontrola piłki, podanie, strzelanie, drybling, itp.). Następnie stosujemy te techniki i testujemy w sytuacjach podobnych do meczowych.

Trenujecie na sztucznej czy naturalnej nawierzchni? Macie treningi na hali (futsal)?

Trenujemy i gramy na różnych nawierzchniach. Regularne sesje treningowe i mecze ligowe odbywają się na trawie lub sztucznej trawie, ale w zimie od czasu do czasu trenujemy na hali.

Gramy również w turniejach halowych, głównie w Niemczech. W ostatnich miesiącach rozpoczęliśmy również szkolenie w różnych dzielnicach Rotterdamu i okolic lub na tzw. Cruyff Courts (place zabaw z boiskami), aby umożliwić graczowi trening tak wszechstronny, jak to tylko możliwe.

Jak zabawę przeradzacie w poważną sprawę, czy jest zabawa i do którego momentu?

Pielęgnowanie elementu zabawy jest kluczowym filarem całej akademii i powiedziałbym Feyenoord w ogóle. W akademii Feyenoord mocno wierzymy, że jeśli robisz to, co kochasz i jesteś oddany temu aby osiągnąć sukces to sprawi, że wydobędziemy to co najlepsze w tobie.

Jak pracujecie z dziećmi nad ich ogólną sprawnością fizyczną, co jeszcze robią dzieci oprócz grania w piłkę np. judo, gimnastykę?

Wierzymy, że młodzi gracze muszą dużo ćwiczyć, aby stać się wszechstronnymi i zwinnymi piłkarzami.

W klubie zwracamy uwagę na kilka podstawowych form ćwiczeń ogólnych w naszych sesjach treningowych. Poza tym pracujemy nad koordynacją. W U11 mamy tylko trzy sesje, aby poprawić umiejętności chłopców. Dlatego nasze treningi zawsze są poświęcone piłce nożnej. Zawsze ćwiczymy z piłką, ponieważ w tym wieku przynosi to największe rezultaty.

A co z umiejętnościami i rozwojem mentalnym? Czy jest jakiś specjalista, który pracuje z dziećmi w tym zakresie?

W Feyenoord mamy tzw. performance trenera. Prowadzi zajęcia z zawodnikami od U13 do U19 na temat radzenia sobie z presją, która towarzyszy zawodowym sportom. Uczy także graczy jak zachować optymalną dyspozycję w różnych warunkach. Zajęcia te są czasem rozszerzane o indywidualne sesje coachingowe dla graczy, którzy bardziej tego potrzebują.

Jak wygląda ogólne wychowanie fizyczne w holenderskich szkołach. Czy jest na wysokim poziomie? Co dzieci ćwiczą na WF-ie i ile godzin w tygodniu mają lekcje WF-u?

Dzieci grające w naszym zespole U11 chodzą do szkoły podstawowej, gdzie uczęszczają na 2 do 3 lekcji Wf-u po 45 minut każda. W większości przypadków zajęcia te prowadzone są przez nauczyciela, który ma również doświadczenie z akademii sportowych.

Poza zajęciami na sali gimnastycznej, większość graczy U11 również gra dużo na podwórku. W liceum gracze mają mniej więcej taką samą liczbę zajęć z wychowania fizycznego, ale trenują od 4 do 6 razy w tygodniu, co pozostawia mniej czasu na grę w piłkę nożną na podwórku.

Czy klub współpracuje z jakimiś szkołami?

Feyenoord współpracuje z Thorbecke College w Rotterdamie. Zawodnicy w wieku 13 lat i starsi uczęszczają do tej szkoły. Ich harmonogram pozwala na regularne sesje szkoleniowe w Feyenoord w ciągu tygodnia.

Oczywiście czuwamy nad tym, żeby szkoła i piłka nożna łączyły się ze sobą właściwie. Komunikacja między szkołą a Feyenoord jest niezbędna aby było to możliwe. Dla graczy w wieku od 16 do 19 lat zajęcia odbywają się w Feyenoord 2 razy w tygodniu. Zajęcia te są prowadzone przez profesjonalnych nauczycieli. Pozwala to na więcej sesji treningowych i skupienie uwagi na treningach, ponieważ gracze są w klubie przez cały dzień.

Zawodnicy poniżej 13 lat uczęszczają do szkoły we własnym sąsiedztwie. Przyjeżdżają później do Feyenoord na sesje treningowe. Czasami oferujemy transport.

Co według Ciebie stanowi o sukcesie akademii tj. Feyenoord czy Ajax?

W Holandii istnieje wiele klubów piłkarskich (zarówno amatorskich, jak i zawodowych). Oznacza to, że praktycznie każde dziecko ma możliwość gry w piłkę (trening i zawody). Ponieważ kraj nie jest duży, mamy duży wgląd w utalentowanych graczy w Holandii. Najlepsi gracze są zatem lepiej widoczni i łatwiejsi do zdobycia dla dużych klubów takich jak Feyenoord. Ponadto, młodzi piłkarze mają wiele okazji, aby zadebiutować w holenderskich profesjonalnych ligach piłkarskich. W rezultacie dobrze się rozwijają i często przenoszą się zagranicę, by stać się jeszcze lepszymi graczami.

Byłeś na Legia Cup ze swoją drużyną. Miałeś okazję poobserwować grę Legii Warszawa. Jakie są Twoje przemyślenia odnośnie drużyny i zawodników (ich umiejętności)?

Polscy młodzi piłkarze ciężko pracują i mają dobre nastawienie i silną chęć wygrywania. Ponadto często mają dobrą podstawową technikę. Grają również zespołowo. Mogliby jednak czasem pokazać więcej brawury i odwagi, a ich umiejętności techniczne mogłyby być na wyższym poziomie. Nie powinni ukrywać ani bać się pokazać, do czego są zdolni.

W meczu z Legią Warszawa wygrywaliśmy 2: 0 i pomyśleliśmy o łatwej wygranej. Jednak zawodnicy Legii nie poddali się i powrócili do walki. W końcu wygrali 2-3. Zasłużone zwycięstwo i dobra lekcja dla naszych chłopaków.

Jak często gracie z drużynami spoza Holandii i czy to jest dla Was ważne?

W Feyenoord uważamy, że ważne jest umożliwienie graczom zapoznanie się z meczami międzynarodowymi na wczesnym etapie ich kariery. Ponadto zawsze szukamy silnych przeciwników. Dlatego gramy w różnych międzynarodowych turniejach i sparingach. Na przykład przeciwko Anderlechtowi czy KRC Genk z Belgii, ale gramy także z Southampton w Anglii.

Jak to się stało, że zostałeś trenerem piłkarskim U11 Feyenoord? Czy to Twoje jedyne zajęcie?

Zanim zostałem trenerem Feyenoord U11, byłem nauczycielem WF w pełnym wymiarze godzin w szkołach podstawowych w Rotterdamie. Poza pracą na stanowisku nauczyciela WF byłem trenerem piłki nożnej w różnych amatorskich klubach w regionie.

3 lata temu złożyłem podanie o pracę jako trener w Feyenoord Rotterdam. Zostałem zatrudniony po kilku rozmowach kwalifikacyjnych i testach i od tego czasu prowadzę U11. Do zeszłego lata łączyłem pracę w Feyenoord z zajęciami w szkole.

Zeszłego lata Feyenoord zaoferował mi pełnoetatową pracę trenera U11 w połączeniu ze współorganizowaniem i koordynowaniem dni talentów i wsparciem koordynatora. Wykorzystałem tę okazję i od tego czasu kocham tą pracę.

Czy byłeś profesjonalnym piłkarzem?

Nie. Grałem na wysokim poziomie młodzieżowej piłki. W moich wczesnych latach gry nabawiłem się kontuzji kolana i nie udało mi się wyleczyć jej do końca. Od tego momentu skupiłem się całkowicie na tym by zostać trenerem.

Ile z dzieci, które trenują w U11 ma szansę zostać profesjonalnymi piłkarzami?

W ciągu ostatnich dziesięcioleci Feyenoord udowodnił, że rozwija młodych ludzi w wykwalifikowanych graczy, którzy tworzą pierwszy zespół. Niektórzy z nich stali się światowej klasy graczami, chociażby Robin van Persie. Wielu z tych graczy jest z nami od najmłodszych lat. Bez wskazywania jednostek i na podstawie statystyk mogę powiedzieć, że gracze w naszym U11 zdecydowanie mają potencjał, aby dotrzeć do pierwszego zespołu.

Możesz przytoczyć parę nazwisk zawodników, którzy zostali profesjonalnymi piłkarzami a zaczynali w Feyenoord w U11?

Obecnie:

Robin van Persie (Feyenoord, Arsenal, Manchester United, Fenerbahce i cały czas wiodący strzelec Reprezentacji Holandii)

Georginio Wijnaldum (Feyenoord, PSV, Newcastle United, Liverpool, Reprezentant Holandii)

Stefan de Vrij (Feyenoord, Lazio, Reprezentant Holandii),

Jeffrey Bruma (Feyenoord, Chelsea, PSV, Wolfsburg, Reprezentant Holandii)

Jordy Clasie (Feyenoord, Southampton, Club Brugge, Reprezentant Holandii)

Jonathan de Guzman (Feyenoord, Mallorca, Villarreal, Swansea City SSC Napoli, Carpi, Eintracht Frankurt)

Nathan Ake (Feyenoord, Chelsea, Bournemouth)

Daryl Janmaat (Feyenoord, ADO Den Haag, Heerenveen, Feyenoord, Newcastle United, Watford i Reprezentant Holandii)

Leroy Fer (Feyenoord, FC Twente , Norwich City, Queens Park Rangers)

Marten de Roon (Feyenoord, Sparta Rotterdam, Atalanta Bergamo, Middlesbrough, Atalanta Bergamo, Reprezentant Holandii)

Royston Drenthe (Feyenoord, Real Madrid, Hercules CF, Everton)

Terence Kongolo (Feyenoord, AS Monaco Reprezentant Holandii)

Karim Rekik (Feyenoord, Manchester City, PSV, Olympique Marseille, Hertha BSC)

Poprzednie okresy:

Giovanni van Bronkhorst (Feyenoord, Glasgow Rangers, Arsenal, Barcelona, 106 goli dla Reprezentacji Holandii)

Gaston Taument (Feyenoord, Benfica , Anderlecht, OFI Crete, Rapid Vienna i 15 goli dla Reprezentacji Holandii),

George Boateng (Feyenoord, Coventry City, Aston Villa, Middlesbrough, Hull City i 4 gole dla Reprezentacji Holandii)

Bobby Petta (Feyenoord, Ipswich Town, Celtic, Fulham)

Wim Jansen (Feyenoord, Washington Diplomats, Ajax, 65 goli dla Reprezentacji Holandii

Joop Hiele (Feyenoord i 7 goli dla Reprezentacji Holandii)

Sjaak Troost (Feyenoord i 4 gole dla Reprezentacji Holandii)

Bennie Wijnstekers (Feyenoord i 36 goli dla Reprezentacji Holandii)

Stanley Brard (Feyenoord)

Jan Boskamp (Feyenoord RWDM, Lierse SK, 2 gole dla Reprezentacji Holandii)

Joop van Daele (Feyenoord)

Willem van Hanegem (Feyenoord, AZ, Chicago Sting, FC Utrecht, Feyenoord i 52 gole dla Reprezentacji Holandii)

Coen Moulijn (Feyenoord i 38 goli dla Reprezentacji Holandii)

A teraz pytanie o rodziców. Jakie jest ich podejście i zaangażowanie? Czy mogą obserwować treningi? Co mogą a czego nie?

Rodzice dzieci w akademii Feyenoord są zaangażowani w rozwój swoich dzieci, ale z zachowaniem odpowiedniego dystansu. W najmłodszych grupach wiekowych dystans ten jest nieco mniejszy niż w starszych grupach.

Szczególnie w przypadku młodszych dzieci rodzice uczęszczają na treningi i mecze. Nie chcemy jednak, aby rodzice ingerowali w porady i wskazówki trenerów. Rodzice i trenerzy często komunikują się ze sobą telefonicznie lub rozmawiają bezpośrednio. 3 razy w roku przeprowadzamy rozmowy ewaluacyjne z zawodnikami, a podczas tych sesji obecni są rodzice. Oczywiście, prowadzimy taką rozmowę z graczem i chcemy, żeby mówił za siebie ale także jest to czas i miejsce dla rodziców do poruszania interesujących ich tematów i zadawania pytań.

Chciałbyś dodać coś od siebie o co nie zapytałam?

Chcielibyśmy podziękować polskim gospodarzom za gościnność, jakiej doświadczamy podczas uczestnictwa w turniejach w Polsce. Turnieje są dobrze zorganizowane, hotele są wspaniałe i gramy przeciwko wielkim klubom. Lubimy przyjeżdżać do Polski i grać w tych wspaniałych turniejach.