prostozboiska.pl
prostozboiska.pl

Trener piłki nożnej U11 z Hiszpanii – Jaume Guijarro Colomina – rozmawia z prostozboiska.pl.

Mógłbyś powiedzieć coś o sobie. Jak znalazłeś się w klubie C.D. San Francisco?

Mam 22 lata i od 5 lat jestem związany z piłką nożną jako trener. Grałem jako bramkarz do 18 roku życia. Moją przygodę jako trener zacząłem w wieku 17 lat, ostatnie 3 lata w klubie C.D San Francisco. To będzie mój czwarty sezon w tym klubie. Zanim zacząłem współpracę z C.D. San Francisco grałem dla mniej znanego klubu, w którym to właśnie zacząłem pracować jako trener. Po roku pracy dostałem ofertę od obecnego klubu, który jest bardziej ambitny i posiada większe środki finansowe. Obecnie C.D. San Francisco uważany jest za jeden z najlepszych klubów piłkarskich na Majorce. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy a najbardziej cieszy mnie praca wśród tak zaangażowanych ludzi, którzy tworzą klub.

Czy klub ma w swoim dorobku jakiegoś sławnego zawodnika?

Paru graczy zaczęło grać w hiszpańskiej 2 lidze B, a niektórzy nawet debiutowali w 2 lidze A (bezpośrednie zaplecze Primiera Division), jednak jeszcze nikt nie zadebiutował w ekstraklasie.

Ile jednostek treningowych mają najmłodsi chłopcy w ciągu tygodnia?

Trenujemy 2-3 dni w tygodniu, plus 1 dzień (soboty) na rozgrywki.
Zawsze trzeba trenować intensywnie. Intensywność treningów to jeden z najważniejszych elementów. Brak intensywnych treningów negatywnie wpływa na formę zawodnika.

Gracie w jakichś rozgrywkach ligowych?

Tak, gramy w Lidze FFIB Federación Futbol de les Illes Balears (Federacja Piłki Nożnej Balearów), która co roku organizuje rozgrywki dla poszczególnych kategorii wiekowych.

W jakim wieku można rozpoznać talent piłkarski? Jak to zrobić?

Talent wykrywa się bardzo wcześnie. Nawet powiedziałbym, że jest łatwiej wykryć utalentowanego zawodnika w młodych latach, niż w późniejszych. Co jest trudne, to utrzymanie i rozwijanie tego talentu podczas kariery sportowej. Utalentowany zawodnik wykonuje ruchy znacznie łatwiej. Nie potrzebuje tylu uwag i poprawek co inni. Robi wszystko naturalnie. To jest właśnie talent. Dlatego tak łatwo wykryć talent we wczesnych latach. W trakcie rozwoju, są zawodnicy którzy obniżają poziom i są tacy, którzy pomimo braku naturalnego talentu, wypracowują i polepszają swoje umiejętności. Dlatego tak ważna jest praca. Zawsze mówię, że zawodnik bez talentu, który ciężko pracuje nad polepszeniem swoich umiejętności, może stać się lepszy od tego utalentowanego, który niewystarczająco przykłada się do treningów (spoczywa na laurach).

Co radziłbyś rodzicom uzdolnionego piłkarsko dziecka? Co powinni robić by rozwijać jego talent? Jak zachęcić a nie zniechęcić do treningów?

Moja rada dla rodziców utalentowanego zawodnika jest taka żeby nie kierowali się nazwą przy wyborze klubu. Niech szukają dobrego trenera. Istnieje dużo skromniejszych klubów, z niezwykłymi trenerami. Kiedy zawodnik jest zadowolony z treningów, kolegów i trenerów, to jest najważniejsze. Najlepszą formą pomocy dziecku w rozwoju jest po prostu wspieranie go. Chodzenie na treningi i mecze, bicie brawa za dobre akcje. Rodzice muszą zapomnieć o błędach. Trener jest po to aby je poprawiać. On wie jak to robić. Młody zawodnik tylko chce uścisku od swoich rodziców na zakończenie meczu i żeby go zapytali czy mu się podobało…. nic więcej.

Czy macie jakieś kontakty międzynarodowe? Gracie w turniejach zagranicą, wyjeżdżacie na obozy treningowe zagranicę?

Mamy kontakty z kilkoma drużynami europejskimi. Przede wszystkim z włoskimi.
Od czasu do czasu organizujemy mecze koleżeńskie, oni przyjeżdżają do Hiszpanii albo my lecimy do ich państw. Zawodnicy i trenerzy są przyjmowani w domach zawodników i trenerów lokalnych.

Na czym opiera się system szkolenia w Waszym klubie? Czy jest opracowany przez Was wewnętrznie czy stosujecie system szkolenia ogólnie przyjęty w Hiszpanii jako wytyczną.

Kategorie: U-6, U-8, U-10 i U-12 trenują według planu treningowego ułożonego przez C.D. San Francisco. Wszyscy zawodnicy wykonują te same ćwiczenia, z taką samą intensywnością. Chcemy żeby w rezultacie wszyscy mieli takie samo pojęcie o piłce nożnej. Filozofia klubu C.D. San Francisco jest taka sama dla chłopców w wieku 7 lat jak i dla tych 18 letnich.

Co Twoim zdaniem trzeba zrobić żeby osiągnąć w dzisiejszych czasach sukces piłkarski?

Przede wszystkim trzeba być wyśmienitym zawodnikiem. Nie ma co do tego wątpliwości. Później jest kilka składników, też bardzo ważnych. Jak już wcześniej wspomniałem, trzeba dużo pracować (trenować). Trzeba stawać się lepszym każdego dnia. W dzisiejszych czasach, jeśli chcesz stać się profesjonalnym zawodnikiem, to musisz ciężko trenować i każdego dnia polepszać swoje umiejętności. Trzeba podkreślić, że tylko 1% zawodników staje się profesjonalnymi piłkarzami. Żeby znaleźć się w tej grupie trzeba determinacji i poświęcenia. Otoczenie też jest bardzo ważne, rodzina, koledzy…. oni muszą wspomagać ten proces rozwoju. No i oczywiście szczęście, ale szczęście też się wypracowuje.

Jeśli byłaby możliwość zorganizowania wymiany z polską drużyną bylibyście zainteresowani?

Oczywiście. Zawsze dobrze poznać nowych ludzi i uczyć się piłki zagranicznej. Już mieliśmy okazję doświadczyć podobnej wymiany z drużynami z Europy i byliśmy bardzo zadowoleni z tego doświadczenia.