prostozboiska.pl
prostozboiska.pl

Buty piłkarskie: korki, lanki, turfy, halówki, jakie buty piłkarskie wybrać?

Buty piłkarskie czy korki to zdecydowanie zbyt ogólne stwierdzenie. W dzisiejszych czasach staniesz przed dylematem: JAKIE piłkarskie buty wybrać? Zanim zaczniesz polowanie na atrakcyjne oferty poznaj krótki przewodnik.

Jakimi parametrami kierować się przy wyborze butów piłkarskich dla młodego piłkarza:

  1. Nawierzchnia, na której będzie grać młody piłkarz,
  2. Długość i szerokość stopy młodego piłkarza,
  3. Materiał z jakich wykonane są buty: skóra czy syntetyk.

Nawierzchnia

To główne kryterium doboru odpowiednich butów piłkarskich dla młodego piłkarza. Na jakiej nawierzchni będzie grać młody piłkarz? Na trawie naturalnej, trawie sztucznej czy turfie tzw. żwirowej? A może na hali? Rodzaj nawierzchni determinuje rodzaj butów, które będą w kręgu zainteresowania. Wyróżniamy bowiem:

 Lanki FG (FIRM GROUND)

Do stosowania TYLKO na naturalnej trawie.

Charakterystyka podeszwy: długie kołki plastikowe okrągłe lub poprzeczne, rozmieszczone na obwodzie buta. Nie można ich używać do gry na sztucznej trawie.

Multiground / Artificial ground MG/AG

Do stosowania na sztucznej murawie czy inaczej sztucznej trawie wysokiej. W butach MG/AG można również grać na naturalnej trawie gdy nie jest mokro i grząsko.

Charakterystyka podeszwy: kołki plastikowe zaokrąglone, krótsze niż w lankach i więcej ich jest niż w lankach (nie tylko na obwodzie buta). Kołki okrągłe krótkie zupełnie inaczej zachowują się na sztucznej trawie niż kołki długie. Jeśli grasz zarówno na sztucznej jak i naturalnej trawie ten rodzaj butów może okazać się idealny.

Żwirówki/Turfy TF (TURF)

Do grania TYLKO na sztucznej trawie krótkiej z granulatem/turf, żwir, dużo gumy. Najlepiej sprawdzają się na Orlikach.

Charakterystyka podeszwy: spłaszczona, dużo wyżłobień, małe wypustki: okrągłe, podłóżne, geometryczne. Można porównać ją do opony samochodowej. Zapewnia bardzo dobrą przyczepność.

Halówki IC (INDOOR COURT) IN (INDOOR).

Do gry na hali, w FUTSAL lub na boiskach asfaltowych.

Charakterystyka: płaska podeszwa bez wypustek czy korków.

Jest jeszcze jeden rodzaj butów piłkarskich zwanych wkrętami. Celowo ich nie opisuję ponieważ są one ZAKAZANE w grze dzieci i młodzieży.

DOBÓR BUTÓW DO NAWIERZCHNI NA JAKIEJ GRA MŁODY PIŁKARZ MA BARDZO DUŻE ZNACZENIE DLA JEGO ZDROWIA.

Źle dobrane buty i gra w butach przeznaczonych na inny rodzaj nawierzchni może uszkadzać stawy, ścięgna i prowadzić do przeciążeń, które powodują kontuzje. Może dojść do kontuzji kolan czy stawów skokowych.

PAMIĘTAJ: LANKI TYLKO NA NATURALNEJ TRAWIE!

PAMIĘTAJ: NA ORLIKA ZAKŁADAMY ŻWIRÓWKI TZW. TURFY !

PAMIĘTAJ: NA HALI NIE GRAMY W ŻWIRÓWKACH TYLKO W HALÓWKACH!

Bardzo ważne jest dopasowanie butów piłkarskich do szerokości i długości stopy.

Ktoś kto ma szeroką stopę i wysokie podbicie będzie się lepiej czuł w bucie skórzanym, który lepiej dopasowuje się do stopy.

PAMIĘTAJ: BUTY NIE MOGĄ BYĆ ZA CIASNE ANI ZA DUŻE NA TZW. ZAPAS!

Buty zawsze muszą być dobrane idealnie pod względem rozmiaru. Nieprawdą jest, że but skórzany może być za mały bo się rozciągnie. Buty nie mogą być za ciasne bo będą się deformować i pękać. Nie kupujmy butów „na zapas“. Noga w bucie piłkarskim musi być stabilna, żeby młody piłkarz mógł dobrze kontrolować piłkę i czuć się stabilnie podczas gry. Dobrze zmierzmy zatem stopę dziecka. Obrysujmy na kartce papieru. Ustalmy dwa najbardziej skrajne punkty. Zmierzmy długość centymetrem. Najpewniejszym sposobem jest zmierzenie butów „na żywo“ w sklepie stacjonarnym.

Buty skórzane czy syntetyczne?

Buty syntetyczne będą lżejsze i będą bardziej odporne na wodę. But skórzany pamięta kształt naszej stopy i dopasowuje się do niej. Pamiętaj, że skóra nie lubi wilgoci i temperatur poniżej zera. Wilgoć, która zamarza w bucie skórzanym zwiększa swoją objętość i rozsadza materiał więc nigdy nie zostawiaj butów skórzanych na mrozie i dbaj o ich suchość. Żywotność butów skórzanych jest większa niż syntetycznych o ile odpowiednio o nie dbamy.

PAMIĘTAJ: O BUTY SKÓRZANE TRZEBA BARDZIEJ DBAĆ I JE REGULARNIE PASTOWAĆ!

Czy wiesz już jakie buty piłkarskie wybrać i jakie są rodzaje butów piłkarskich?