prostozboiska.pl

Futsal vs Puchar Prezesa PZPN. Wskazówki dla młodych piłkarzy.

Przed nami finały Pucharu Prezesa PZPN. Regulaminy eliminacji ustalane były przez poszczególne ZPN i mogły różnić się od siebie ale co do regulaminu finałów nie ma już żadnych wątpliwości. Czy turniej o Puchar Prezesa PZPN można nazwać futsalowym? Na czym polega futsal, czym się różni od tradycyjnej gry w piłkę nożną i jak to się ma do regulaminu finałów turnieju o Puchar Prezesa PZPN – temu właśnie się przyjrzymy.

Futsal Puchar Prezesa PZPN
5 zawodników na boisku 4+1 (czterech w polu + bramkarz) 5 zawodników na boisku 4+1 (czterech w polu + bramkarz)
Piłka z autu wprowadzana do gry nogą (limit czasu 4 sekundy) Wrzuty na boisko wykonuje się nogą z linii bocznej
Gra na hali o wymiarach 40mx20m Gra na hali o wymiarach 40m x 20 m
Bramka o wymiarach 3mx2m Bramki o wymiarach 3m x 2m
Gra piłką nr 4 o 30% niższej sile odbicia Mecze rozgrywa się piłkami nr 4 wykorzystywanymi w rozgrywkach piłki nożnej 11-osobowej
2x20 minut gry 1x15 minut gry w rozgrywkach grupowych, 2x10 minut gry w ¼ ½ finału i finale
Nielimitowane zmiany Każda drużyna może wymienić dowolną liczbę zawodników. Zasada zmian powrotnych.
Bramkarz wprowadza piłkę do gry ręką. Jeśli bramkarz rozpoczyna grę swojej drużyny piłka nie może być zagrana do niego ponownie bez wcześniejszego kontaktu z zawodnikiem drużyny przeciwnej. Jeżeli bramkarz dotknie piłki sędzia dyktuje rzut wolny. Po wyjściu piłki poza linię bramkową bramkarz wprowadza piłkę do gry z pola bramkowego ręką do połowy boiska. Za naruszenie przepisu sędzia dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej z linii środkowej.
Gdy piłka dotknie sufitu gra jest wznawiana z autu Po uderzeniu od sufitu, konstrukcji, oświetlenia, itp. Będzie zarządzony wrzut na boisko na wysokości danego zdarzenia
Gra jest bezkontaktowa - limit pięciu przewinień w każdej z 20 min. części gry - każdy kolejny faul to rzut karny z przedłużonej linii 10m Brak informacji
Gra wślizgiem jest dozwolona jeżeli jest to wślizg blokujący i nie zagrażający przeciwnikowi. Brak informacji
przygotowane przez: prostozboiska.pl

Co to jest futsal?

Odmiana piłki nożnej rozgrywana wewnątrz czyli halowa piłka nożna. Gra odbywa się pomiędzy dwiema drużynami składającymi się z pięciu zawodników każda (czterech zawodników w polu + bramkarz). Piłki stosowane do gry w futsal mają rozmiar nr 4 i charakteryzują się stonowanym odbiciem (do 30% mniejsze odbicie niż piłka tradycyjna), co ułatwia ich opanowanie podczas gry na nawierzchni halowej (parkiet).

Futsal to gra w bardzo szybkim tempie. To gra wymagająca wysokich umiejętności technicznych, kreatywności, ponad przeciętnej umiejętności szybkiego myślenia oraz szybkości gry. Co sprawia, że gra ta jest tak ekscytująca? To intensywność, nieustanny ruch zawodników i ciągły atak. Zawodnicy znajdują się cały czas pod presją co wymusza na nich efektowne i kreatywne rozegranie piłki aby wyjść z trudnych sytuacji na czystą pozycję.

• 1-2-1

Jeśli chcecie zagłębić się w temat systemów gry i futsalu zajrzyjcie tutaj.

W futsalu gra się przeważnie na dwa kontakty z piłką.

W futsalu trenerzy wymieniają zawodników często aby wykorzystać ich maksymalną energię na boisku. Obowiązuje nielimitowana wymiana zawodników podczas meczu.

Zawodnicy muszą wiedzieć jakie będzie ich następne podanie (ruch) zanim otrzymają piłkę. W innym przypadku zostaną zatrzymani przez obrońcę. Błąd zawodnika jednej drużyny oznacza w dużym stopniu gol dla drużyny przeciwnej ze względu na grę na małej powierzchni. Również ze względu na małą liczbę zawodników w grze zawodnicy są zmuszeni grać zarówno na ataku jak i obronie. Jeśli jeden zawodnik nie jest zaangażowany w grę, lub się zdekoncentruje automatycznie drużyna traci 25% co może prowadzić do szybkiej przegranej.

Największą trudnością dla bramkarzy piłkarskich podczas gry w futsal jest dostosowanie się do szybkości gry oraz wyczucie kiedy należy bronić rękoma a kiedy nogami. Czas reakcji jest tutaj kluczowym elementem. Bramkarz tradycyjny nauczony jest chronić łapać piłkę i zatrzymywać strzały. Więcej w tym pracy rąk niż nóg. W futsalu nie chodzi o zatrzymywanie strzałów tylko o blokowanie strzałów. W futsalu bramkarze zachęcani są do bronienia nogami. To właściwie wymóg.

Przed finałami turnieju o Puchar Prezesa PZPN przydadzą się również wskazówki jak grać w futsal. Oto te najważniejsze według nas: