prostozboiska.pl
prostozboiska.pl

Co dalej? Jaki klub piłkarski wybrać gdy okaże się, że obecna szkółka piłkarska to za mało? Na co zwracać uwagę przy dokonywaniu wyboru? Gdzie szukać?

Jaki klub piłkarski wybrać na dalszym etapie rozwoju, gdy nasze dziecko nie jest już maluszkiem a posiada predyspozycje do uprawiania piłki nożnej i przede wszystkim bardzo chce się bardziej zaangażować? Często już w wieku 7 -9 lat dzieci zmieniają szkółkę piłkarską na poważniejsze miejsce czyli klub piłkarski. Na czym polega zmiana i jeśli się na nią decydujemy to z czym się wiąże?

Kiedy przychodzi czas na zmianę klubu to w dotychczasowym my rodzice zaczynamy dostrzegać różne mankamenty. Najpewniej orientujemy się, że to już „nie wystarcza” i trzeba poszukać czegoś bardziej rozwojowego dla naszego dziecka. Zaczynamy więc szukać innych rozwiązań. Znamy świetne kluby z ekstraklasy, w których już widzimy naszego syna. Widzimy oczyma naszej wyobraźni jaką przyszłą gwiazdę piłkarską możemy poprzez ten klub wychować.

STOP. Pytanie pierwsze. Kto tego chce? Rodzic czy dziecko? Zastanówmy się zawsze przed podjęciem takich ważnych decyzji jak: zmiana otoczenia, zmiana trenera, dodatkowe obciążenie dziecka zajęciami. Spójrzmy krytycznym okiem czy dziecko chce więcej trenować i czy akurat tą jedną dyscyplinę sportową.

Jeśli już mamy pewność, że wszyscy tego chcemy szukamy docelowego miejsca. Zapewne trafimy na nabory. Jedne kluby organizują nabory w określonych terminach, w innych klubach po prostu dzwonimy do trenera danego rocznika i idziemy na próbny trening. Nasuwa się pytanie: czy jest jakiś ranking klubów piłkarskich, jakieś certyfikaty jakości, którymi moglibyśmy się kierować? Niestety nie ma. Musimy budować swoje zdanie poprzez badanie rynku i rozmowy z innymi rodzicami. To najlepsza droga. Często głównym kryterium wyboru jest lokalizacja. Jest to na pewno bardzo ważny element ponieważ treningi odbywają się zazwyczaj trzy razy w tygodniu a do tego dochodzą jeszcze weekendowe sparingi, mecze, turnieje. Piłka nożna dzieci to z reguły dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, które odbywają się najczęściej wieczorami.

Nie ma co ukrywać, że piłka nożna to obecnie „biznes” i dlatego też powstaje mnóstwo różnego rodzaju przedsięwzięć nakierowanych przede wszystkim na zysk a nie na dobro naszych pociech. Bądźmy zatem ostrożni i dbajmy przede wszystkim o dobro naszego dziecka. Sami je najlepiej znamy. Nie róbmy niczego na siłę. Najpierw poobserwujmy a dopiero później podejmijmy tą właściwą i wspólną decyzję.

Naszym zdaniem głównym i najważniejszym kryterium wyboru klubu piłkarskiego jest osoba trenera. Zadajmy sobie sami pytanie jaki według nas powinien być idealny trener naszego dziecka. Oprócz tego, że powinien znać się na fachu i posiadać praktyczne umiejętności piłkarskie powinien posiadać odpowiednie przygotowanie pedagogiczne (tzw. podejście do dzieci). Nie dla każdego dziecka ten sam trener będzie idealnym. Dlatego nie ma jednej idealnej definicji. Kierujmy się wartościami jakie są dla nas i naszej rodziny ważne, i starajmy się za nimi podążać. Dla przykładu na rynku warszawskim jest wiele klubów piłkarskich do wyboru i wielu trenerów. Żeby ułatwić zadanie rodzicom, którzy wkraczają na ten bardziej sprofesjonalizowany rynek piłkarski i szukają miejsca gdzie można w bardziej profesjonalny niż dotychczas sposób trenować piłkę nożną prostozboiska.pl przygotowało zestawienie klubów piłkarskich okręgu warszawskiego na podstawie powołań zawodników tych klubów przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej do tzw. kadry Mazowsza w 2017 roku. Zestawienie znajduje się poniżej. Warto sobie przeanalizować.

Poniższa tabela prezentuje listę klubów okręgu warszawskiego według liczby powołań zawodników tych klubów na Turniej MZPN „Diamenty Mazowsza” w 2017 roku. Tabela prezentuje kluby piłkarskie okręgu warszawskiego, których w sumie co najmniej 2 zawodników zostało powołanych przez MZPN w kategoriach U10-U12.

Nazwa skrócona klubu piłkarskiego Suma powołanych zawodników z danego klubu przez MZPN w kategoriach U10-U12 W kategorii U10 rocznik 2008 W kategorii U11 rocznik 2007 W kategorii U12 rocznik 2006 Link do strony klubu piłkarskiego
Escola 13 2 5 6 fcbescola.pl
SEMP 7 2 4 1 semp.futbolowo.pl
Znicz 7 2 2 3 zniczpruszkow.com.pl
Champion 6 1 3 2 szkola-techniki-futbolu.pl
Drukarz 6 3 2 1 ks.drukarz.pl
Delta 4 1 1 2 delta.warszawa.pl
Legia 4 2 0 2 legia.com
Marcovia 4 1 1 2 marcovia-marki.pl
Varsovia 4 3 1 0 varsovia.waw.pl
Brychczy 3 3 0 0 brychczy.pl
FFA 3 0 2 1
Irzyk 3 0 2 1 uksirzyk.pl
Ursus 3 1 2 0 ursus.org.pl
Kosa 2 1 0 1 kosa.futbolowo.pl
Talent 2 0 2 0 talent.waw.pl
Razem 71 22 27 22
Liczba powołanych zawodników przez MZPN ogółem 80 28 28 24
Pojedyńczy zawodnicy z innych klubów 9 6 1 2
zestawienie przygotowane przez: prostozboiska.pl

Oczywiście liczba powołań nie powinna być jedynym kryterium wyboru ale może być pewną wskazówką.

Zachęcamy również do wysłuchania podcastu z audycji „Przy niedzieli o sporcie” w Radio TOK FM, w której jako rodzice wypowiadamy się na temat dziecięcej piłki nożnej. Tytuł audycji: „Kiedy kończy się zabawa”.

A to zaktualizowana tabela z 2018 roku.

Lista klubów piłkarskich na podstawie powołań MZPN na turniej o puchar Prezesa MZPN.