prostozboiska.pl
prostozboiska.pl

Czy Ajax, Arsenal, FC Barcelona, Bayern, Inter Mediolan mają przepis na sukces dla młodych piłkarzy?

Jakie zasady szkolenia młodych piłkarzy obowiązują w najlepszych europejskich akademiach?

Po zagłębieniu się w temat szkolenia dzieci i młodzieży w akademiach europejskich natknęłam się na bardzo ciekawy raport pt. „Report on Youth Academies in Europe” przygotowany przez European Club Association. Choć dokument powstał w 2012 roku myślę, że jest nadal aktualny i może stanowić wzorzec dla polskiej dziecięcej i młodzieżowej piłki nożnej, która musi zmierzyć się z wieloma problemami i wypracować modelowy plan rozwoju i szkolenia dla dobra polskich młodych piłkarzy.

Nie ma jednej recepty na piłkarski sukces. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami jest korzystne dla wszystkich uczestników branży: klubów, trenerów, rodziców a w konsekwencji samych zawodników. Zachęcam wszystkie strony do dzielenia się wiedzą a raport jest dowodem na to, że współpraca i rywalizacja klubów mogą iść w parze.

Jakie wnioski można wysnuć czytając raport?

Podstawowym warunkiem prawidłowego rozwoju jest niewątpliwie wysokiej jakości infrastruktura akademii piłkarskich. Wszystkie z wymienionych w raporcie akademii posiadają kilka pełnowymiarowych boisk trawiastych i kilka ze sztuczną nawierzchnią. Średnio kluby posiadają cztery boiska trawiaste do kształcenia młodych piłkarzy. Do tego dochodzi pozostała infrastruktura techniczna.

Sztab szkoleniowy składający się z wysokiej jakości kadry trenerskiej posiadającej licencje trenerskie UEFA jest następnym ogniwem, bez którego sukces jest niemożliwy do osiągnięcia.

Wszystkie zespoły wymieniają intensywność gry i jak najczęstszy kontakt z piłką jako kluczowy składnik treningów. „always with the ball and in the high rythm”.

Największym wyzwaniem dla wszystkich klubów jest znalezienie tzw. balansu pomiędzy indywidualnym wyszkoleniem technicznym a szkoleniem taktycznym w danych grupach wiekowych.

Co wyróżnia poszczególne kluby?

Oprócz porównania w tabelce wybrałam najciekawsze według mnie informacje z raportu:

Ajax

Do 12 roku życia dzieci trenują trzy razy w tygodniu. Sesja treningowa trwa dwie godziny. Trenerzy uważają, że dzieci w tym wieku nie powinny zbyt długo przebywać poza domem i swoim naturalnym środowiskiem. Dużą wagę przywiązuje się do „piłki podwórkowej”. Ajax dowozi swoich podopiecznych na treningi busami. Rodzice nie muszą płacić za akademię (to jak wiemy z naszej ankiety standard jeśli chodzi o kluby zachodnie). Ajax prowadzi kartoteki każdego swojego podopiecznego i raz do roku dokonuje weryfikacji a zawodnik otrzymuje informację o swoim statusie: A – bezpieczny, B – zagrożony, C -opuszcza klub. Porządane cechy młodego piłkarza Ajaxu to Technika, Inteligencja, Osobowość i Szybkość.

Arsenal Do 16 roku życia, dzieci prowadzą „normalne” życie szkolne, mieszkają z rodzicami w swoich domach, rodzice przywożą dzieci na treningi. Dla starszych kategorii wiekowych został stworzony specjalny program edukacyjny. Klub przywiązuje bardzo dużą wagę do edukacji. Do kategorii U12 dzieci nie uczestniczą w żadnych rozgrywkach ligowych. Rozgrywają tylko mecze towarzyskie. Nie ważny jest wynik.

W FC Barcelona przygotowanie fizyczne jest na drugim planie. Najważniejsza jest technika i rozwój wyobraźni boiskowej młodego piłkarza. To jest fundamentalna różnica na tle innych czołowych klubów piłkarskich w Europie. Piłkarz powinien być szkolony w taki sposób aby móc wyobrazić sobie najlepsze z możliwych rozwiązań podczas rozgrywania akcji i mieć umiejętności techniczne pozwalające na realizację pomysłu. Wszystkie kategorie wiekowe grają w rozgrywkach ligowych, zaczynając od kategorii U8-U9.

Bayern Monachium Młodzi piłkarze uczą się gry krótkimi podaniami aby utrzymywać piłkę z dala od przeciwnika tak długo jak tylko się da. Zawodnicy mają przypisane role w drużynie i rzadko kiedy improwizują. Ważne jest bezwarunkowe zaangażowanie i przywiązanie zawodnika do drużyny nie tylko w momentach zwycięstwa ale również porażki.

Inter Mediolan sesje treningowe trwają 1,5 h jednakże cały proces treningowy trwa dłużej ze względu na 30 minutową rozgrzewkę i ćwiczenia koordynacyjne z trenerem przygotowania fizycznego przed treningiem. Po treningu jest czas zarezerwowany na sesję relaksacyjną z fizjoterapeutą trwającą do 30 minut.

Poniżej zamieszczam wspomnianą tabelkę, w której zebrałam wszystkie kluczowe informacje z raportu dla poszczególnych klubów:

Ajax Arsenal FC Barcelona Bayern Inter Mediolan
liczba boisk - trawa 4 5 5 4 3
liczba boisk - sztuczna nawierzchnia 4 1 3 1 5
Bazowy system gry 4:3:3 4:3:3 4:3:3 4:4:2 4:4:2
liczba treningów w tygodniu 3 U12 / 4 U13 / 5 U15 brak informacji 3 U13 / 4 U14 3 U11 / 4 U12 4 U13 / 5 U14
czas trwania treningu w godzinach 2 brak informacji 1,5 brak informacji 1,5
Od jakiego wieku gra 11:11 na pełnowymiarowym boisku U11 U11 U13 U11 U13
Od jakiego wieku trening taktyczny U12 U14 U8 U11 U13
Trening siłowy nieobowiązkowy U15 2xtyg. U17 U16 (tylko wagą własnego ciała) U16
Koncentracja treningu na:
8-10 lat umiejętności indywidualne: przyjęcie, podanie, gra pozycyjna, uderzenia głową, strzały na bramkę umiejętności indywidualne: przyjęcie kierunkowe, dryblowanie, strzały umiejętności indywidualne: dryblowanie, blokowanie piłki ale wszystko w trakcie gry, gry 5:5, prowadzenie piłki, posiadanie piłki to jest najważniejsze kontrola piłki i koordynacja kopia "piłki podwórkowej" kopia "piłki podwórkowej" trenerzy się "nie wtrącają" trenerzy organizują grę i słuchają zawodników
11 lat gra 1:1, jakość i precyzja podania, pierwsza piłka, zwody piłkarskie, wykańczanie ataku i atak grupowy, czas spędzony z piłką jest najważniejszy rozwijanie szybkości, umiejętności indywidualnych, techniki, trening pozycyjny i taktyczny, indywidualna praca nad mocnymi i słabymi stronami danego zawodnika a także nad współpracą w zespole technika, koordynacja i ogólny rozwój fizyczny nakierowany na rozwój indywidualny. Małe gry. Każda minuta spędzana z piłką. Wynik nie jest ważny. Zawodnicy muszą wiedzieć jakie są oczekiwania trenera wobec nich.
12 lat rozwijanie umiejętności pozycyjnych, posiadanie piłki, dokładność w podaniach, praca nad płynnym przechodzeniem z obrony do ataku i z ataku do obrony
13 lat gra pozycyjna, różnorodne krótkie gry, ćwiczenia biegowe, krótkie podania, dokładne i mocne
14-15 lat
Porządane cechy zawodnika TIPS = Technique, Intelligence, Personallity, Speed. Talent, Inteligencja, Motywacja. Technika, Szybkość, Rozpoznanie pola gry. Technika i bezwzględna identyfikacja zawodnika z klubem. Technika, szybkość i inteligencja czyli rozpoznanie pola gry.
Rekrutacja do klubów Dni Talentów Tylko przez scouting i kluby stowarzyszone. Tylko przez scouting i kluby stowarzyszone. Dni Talentów Tylko przez scouting i kluby stowarzyszone.
zestawienie przygotowane przez prostozboiska.pl na podstawie raportu European Club Association (www.ecaeurope.com)

Pełną wersję raportu w języku angielskim znajdziecie tutaj.