prostozboiska.pl
prostozboiska.pl

INTELIGENCJA BOISKOWA I ROZWÓJ INTELEKTUALNY MŁODEGO PIŁKARZA

Piłka nożna to dyscyplina sportu, w której liczy się strategia gry.

Kondycja i technika muszą iść w parze z wyobraźnią boiskową, której elementem składowym jest wyobraźnia przestrzenna. Wyobraźnia przestrzenna odpowiada za koordynację ruchów, umiejętność określania odległości między obiektami, określania kierunków.

Inteligencja boiskowa mierzona jest zdolnościami zawodnika w dokonywaniu właściwych i często niekonwencjonalnych decyzji podczas gry. Inteligencja boiskowa to przewidywanie ruchu zawodników w polu gry. Tego nie można się nauczyć. Tą umiejętność albo się ma albo nie. Oczywiście można nauczyć się pewnych schematów gry ale prawdziwej kreatywności?

Kreatywny, inteligentny gracz minimalizuje energię w celu maksymalizacji efektów. Inteligencja boiskowa to krótko mówiąc: graj mądrze a nie „ciężko“ (można inaczej powiedzieć „na pokaz“). Inteligentny gracz potrafi rozpoznać w mgnieniu oka szanse na przewagę taktyczną podczas gry gdy inni tego nie widzą. Podaje piłkę do partnera z drużyny przewidując jego ruch a także ruch przeciwnika. Inteligentny gracz potrafi również przytrzymać piłkę jeśli sytuacja boiskowa nie jest sprzyjająca. Nie robi schematycznych wyuczonych ruchów bo wie, że drużyna może więcej stracić niż zyskać.

Trudniej jest odzyskać posiadanie piłki niż być w jej posiadaniu. Inteligentni gracze zawsze oceniają ryzyko własnych decyzji. Ocena ryzyka, wiedza taktyczna i orientacja przestrzenna czynią inteligentnych graczy najbardziej wartościowymi w dzisiejszym świecie piłkarskim, który można porównać do wirtualnego świata, w którym nie ma limitów.

 

Uczmy dzieci gry w szachy

Jak możemy pomóc naszemu dziecku rozwinąć umiejętności samodzielnego strategicznego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej?

Z pomocą przychodzi sportowa dyscyplina umysłowa jaką jest gra w szachy.

Jakie umiejętności rozwija u dziecka gra w szachy?

  • umiejętność przewidywania ruchu przeciwnika;
  • umiejętność myślenia i podejmowania decyzji pod presją;
  • umiejętność pokonywania zmęczenia;
  • umiejętność radzenia sobie z konsekwencjami podjętych decyzji.

Trening szachowy rozwija pamięć, uwagę i koncentrację a także powoduje powiększenie objętości pamięci wzrokowej dziecka. Poprawa i rozwój tych obszarów przekłada się na lepszą grę na boisku.

Szachista, tak jak piłkarz, nie jest sam na polu walki. Ma pionki, jak piłkarz kolegów z drużyny, z których każdy ma do wykonania zadanie aby osiągnąć zakładany cel. Zbijanie pionków przeciwnika i chronienie króla można porównać z obroną bramki na boisku a danie szacha do strzelenia gola.

Gdzie nasze dziecko może zacząć przygodę z szachami?

Najlepiej zajrzeć na stronę Polskiego Związku Szachowego. Znajdziemy tam wszelkie interesujące nas informacje.