prostozboiska.pl
prostozboiska.pl

Nawodnienie młodego sportowca. Co i ile pić?

Tak samo ważne jak odpowiednie odżywianie młodego organizmu sportowca jest jego nawadnianie. Niezależnie od pory roku gdy mamy upał gdy mamy mróz, nawadnianie jest tak samo istotne. Odpowiednie nawodnienie organizmu wspomaga wydajność zawodnika a woda jest podstawowym składnikiem odżywczym i odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu dobrej kondycji organizmu młodego sportowca. Niedostateczne nawodnienie młodego organizmu powoduje negatywne skutki w postaci szybszej męczliwości a tym samym obniżonej zdolności do długotrwałego wysiłku.

Ile wody potrzebują dzieci i nastolatki uprawiające sport?

Średnio przyjmuje się, że trenujące dziecko / nastolatek w wieku 9-13 lat powinien wypijać ponad 2 litry płynów a w wieku 14-18 lat ponad 3 litry płynów dziennie. Nie każde dziecko i nastolatek ma takie samo zapotrzebowanie na płyny. Wszystko zależy od tzw. wskaźnika potliwości. Ci którzy tracą podczas ćwiczeń więcej płynów nie są często tego świadomi. Jednym ze sposobów na poznanie swojego wskaźnika potliwości i utraty płynów jest ważenie się przed i po treningu. Jest to dobry sposób aby poznać swój organizm i zindywidualizować swój własny plan nawodnienia organizmu i nie doprowadzić do odwodnienia.

Jakie są symptomy odwodnienia:

  • Bóle głowy;
  • Uczucie pragnienia;
  • Rozdrażnienie;
  • Senność;
  • Skurcze mięśni;
  • Ciemny kolor moczu;
  • Trudności z koncentracją;
  • Osłabienie i zmęczenie;
  • Słabsza kondycja.

Woda czy izotonik?

Aby nie doprowadzić do odwodnienia należy pić wodę w regularnych dwugodzinnych odstępach a podczas treningu co 20 minut i najlepiej napoje izotoniczne własnej domowej produkcji.

Choć woda często wystarcza to  napój izotoniczny pomaga uzupełnić niedobory i utratę elektrolitów. Rolą napoju izotonicznego jest oprócz dostarczenia organizmowi płynu również dostarczenie paliwa w postaci węglowodanów i elektrolitów. Jest to bardzo istotne podczas wysokich temperatur jak również podczas jesiennych i zimowych treningów gdy organizm traci jeszcze więcej energii walcząc z zimną temperaturą. O czym szczególnie należy pamiętać to odpowiednia temperatura przyjmowanych podczas treningu napojów.

Z czego pić? Tego dowiecie się czytając: Idealny bidon termiczny termos sportowy. Z czego pić podczas treningu zimą i latem?