Czym jest smog i jak wpływa na organizm młodego piłkarza? Wiecie co oznaczają kolorowe ostrzeżenia (tzw. alerty smogowe)? Jak podchodzicie do treningów dzieci w warunkach smogowych? Lekceważycie czy respektujecie ostrzeżenia? Przygotowałam dla Was kompendium wiedzy na temat smogu i treningu na smogowym powietrzu. Sami zadecydujcie co jest dla Was ważniejsze: zdrowie czy trening?
Sezon smogowy w Polsce trwa mniej więcej od listopada do marca, czyli prawie pół roku. W tym czasie młodzi piłkarze nie zaprzestają treningów i bardzo często trenują na zewnątrz. Organizmy młodych piłkarzy podczas sezonu jesienno-zimowego narażone są na wiele niekorzystnych czynników takich jak zimne i wilgotne powietrze, smog oraz mróz. Najbardziej narażonym układem na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych w piłce nożnej jest układ oddechowy. Piłka nożna charakteryzuje się wysoką intensywnością biegową podczas której bardzo trudno nie oddychać przez usta co wiąże się z szybkim bezpośrednim wprowadzaniem powietrza do płuc. W związku z tym podczas smogu zanieczyszczone, szkodliwe powietrze dostaje się do płuc bez żadnej bariery ochronnej. Ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może powodować problemy z oddychaniem, podrażnienie oczu, nosa i gardła, katar, zapalenie zatok i przyczynia się do rozwoju alergii oraz astmy.
Czym jest SMOG?
SMOG = SMOKE+FOG (ENG)
DYMGŁA = DYM+MGŁA (PL)
SMOG to zawiesina toksycznych pyłów spalinowych w zimnym i wilgotnym powietrzu.
Smog to zjawisko niezwykle toksyczne, które w szczególnych dniach robi się bardzo niebezpieczne. To nie jest żart. Najbardziej narażone na negatywne działanie smogu są dzieci i osoby starsze. W smogu znajduje się benzoapiren – niebezpieczny, rakotwórczy związek powstający przy słabym spalaniu węgla. Widzieliście zapewne żółty dym wydobywający się z komina – to oznaka złego spalania – często palenia śmieciami.
Co robić gdy jest SMOG?
Gdy występuje alarm smogowy i dopuszczalne normy jakości powietrza są przekroczone to
- Nie wychodźmy na spacery,
- Zminimalizujmy przebywanie na zewnątrz,
- Nie uprawiajmy sportów na wolnym powietrzu,
- W mieszkaniach używajmy filtrów powietrza koniecznie posiadających filtry Hepa.
Stan powietrza oznacza się następującymi kolorami:
Unikajmy intensywnej aktywności fizycznej na wolnym powietrzu gdy zobaczymy w alertach smogowych kolor pomarańczowy, czerwony i bordowy.
Gdzie sprawdzać jakość powietrza?
Aktualny stan powietrza możemy monitorować na stronie:
http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current
Polski indeks jakości powietrza liczony jest na podstawie 1-godzinnych wyników z pomiarów stężeń w powietrzu: dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), pyłu PM10, pyłu PM2,5, tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6), ozonu (O3). NIE MA OSOBNYCH POMIARÓW BENZOAPIRENU (JEST ON SKŁADOWĄ PYŁU PM10).
Dostępne są również aplikacje do monitorowania stanu powietrza np. Kanarek lub Airly.
Maska antysmogowa. Czy maska antysmogowa pomaga?
Czy maska antysmogowa ma jakiś sens? Na krótki moment tak. Na pewno podczas zwykłego spaceru z psem czy w drodze do pracy czy szkoły. Jednakże nie każda maska się do tego nadaje. Smog to jest konglomerat dużych, małych i bardzo małych cząsteczek. W przypadku tych małych cząsteczek – penetrują one bardzo głęboko do pęcherzyków płucnych i wchłaniają się do krwioobiegu. Maseczka aby była skuteczna musi zatrzymywać te najmniejsze cząsteczki a to już nie jest takie proste. Te, które to robią oznaczone są parametrami N95, N99, N100 co oznacza w ilu procentach maska filtruje i zatrzymuje mikrocząsteczki zanieczyszczeń PM 2,5. Dobra maska antysmogowa musi również ściśle przylegać do twarzy aby nie przepuszczać niefiltrowanego powietrza z zewnątrz. Co jest mankamentem masek to to, że od wewnątrz gromadzi się wilgoć w wyniku wydychanego powietrza oraz ciepła naszego organizmu. Dlatego decydując się na maskę antysmogową sprawdzajmy jej parametry oraz czy posiada wentylację. W treningach piłkarskich w szczególności dzieci i młodzieży maski antysmogowe nie znajdą zastosowania z jednego podstawowego powodu: szczelne filtry ograniczają swobodne oddychanie szczególnie przy intensywnym wysiłku. Podczas noszenia maski nasz oddech powinien być równy a nasze tętno w niższych zakresach. W treningu piłkarskim tych wymagań nie da się spełnić.