prostozboiska.pl
prostozboiska.pl

Ból kolana u dziecka Osgood Schlatter to najczęstsza po pięcie Haglunda dolegliwość w wieku 10-15 lat.

Ból kolan u dziecka Osgood Schlatter to najczęstsza po pięcie Haglunda dolegliwość z rodziny jałowej martwicy kości występująca u dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 10-15 lat. Ból kolana Osgood Schlatter to zapalenie i fragmentacja (czyli rozwarstwienie, rozszczepienie) powierzchni kości pod kolanem tzw. guza piszczelowego gdzie więzadło rzepki przyczepia się do kości piszczelowej.

Do powstania choroby Osgood Schlattera przyczynia się nadmierne obciążenie wysiłkiem fizycznym młodego organizmu w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu gdy mięśnie i ścięgna nie nadążają za wzrostem kości. Choroba Osgood Schlattera częściej występuje u dzieci i młodzieży uprawiających dyscypliny nadwyrężające kolana tj. siatkówka, koszykówka. Piłka nożna również zwiększa ryzyko pojawienia się tej choroby.

Jakie dolegliwości obserwujemy u dziecka zmagającego się z problemem bólu kolana Osgood Schlatter?

  • Tkliwość obszaru około 5-7 cm poniżej rzepki i wyczuwalny w tym miejscu guz;
  • Ból kolana nasilający się w trakcie i po wysiłku fizycznym a w zaawansowanym stadium nawet przy zwykłym chodzeniu;
  • Występujący obrzęk kolana (nie zawsze);

Czy to na pewno Osgood Schlatter?

Aby ustalić czy mamy do czynienia z chorobą Osgood Schlattera potrzebna jest wizyta u ortopedy, który zbada kolano i miejsce pod kolanem a także zleci zrobienie zdjęcia RTG lub USG. Jeśli okaże się, że to Osgood Schlatter to dziecku zostanie zalecona rehabilitacja.

Czy to samo przejdzie?

Przeciążona kość ulega samoistnej przebudowie przeważnie w okresie 12 miesięcy czyli mówiąc prosto: sama się leczy. Prędzej czy później dolegliwość sama przejdzie ale co ważne nie można trenować z bólem bo to tylko pogorszy sytuację.

Czy rehabilitacja pomoże?

Celem rehabilitacji jest przywrócenie sprawności fizycznej dziecka i przyspieszenie regeneracji tkanek kolana tak szybko i bezpiecznie jak to tylko możliwe. W rehabilitacji stosuje się dokładnie takie same metody jak w przypadku rehabilitacji pięty Haglunda czyli: krioterapia, laseroterapia, terapia falą uderzeniową oraz ćwiczenia głównie rozciągające. Pamiętajmy: gdy dziecko powróci za wcześnie do uprawiania sportu stan chorobowy może się pogorszyć a absencja treningowa będzie dłuższa. Wszystko również zależy od stadium choroby. Jeśli jest zaawansowane to musimy liczyć się z dłuższym okresem powrotu do sprawności.

Czy można zapobiegać chorobie Osgood Schlattera?

Na pewno ważna jest profilaktyka. Bardzo dobrze nie tylko na zapobieganie bólu kolan robią ćwiczenia stabilizacyjne i rozciągające. Młody sportowiec powinien mieć w swoim kalendarzu zaplanowane regularne ćwiczenia stabilizujące i ćwiczenia rozciągające szczególnie w okresie intensywnego wzrostu.